fbpx דילוג לתוכן דילוג לתוכן

שמן זית וממרחים של משק אחיה למכירה גם באתר

עגלת קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

סודות הגרניום

Notfound

גרניום הוא צמח רב-שנתי אולי הנפוץ ביותר. הוא פורח במגוון גדול של צבעים והפריחה נמשכת כמה שבועות, עד להופעת גל חדש של פריחה, לאורך כל ימות השנה.

גרניום הוא אחד מהצמחים הותיקים והמוכרים בגינה. בעלעליו יש ריח חריף מיוחד שממכר אחדים ואחרים ממש לא סובלים אותו. כמו גויאבה – או שאוהבים או שלא, אף אחד לא נשאר אדיש. אך גם מי שלא יאהב את הריח יישאר נפעם למראה עושר ועוצמת הפריחה שהצמח יכול להניב. בשנים האחרונות נמכרים זנים עם עושר פריחה ומופעים מגוונים. זה כיף ויפה לעבור ליד בית שמכל אדני החלונות והמרפסות משתפל לו צמח גרניום בשלל צבעים וגוונים, ואכן, הגרניום הוא מלך האדניות.
כולנו מכירים אותו בשם גרניום אבל השם הנכון יותר הוא פלרגוניום [Pelargonium], השייך למשפחת הגרניים [Geraniaceae].
מקור השם מהמילה היוונית Geronos- עגור והוא נקרא כך כיוון שהפרי דומה למקור של עגור.

גרניום תרבותי הוא צמח רב-שנתי. הוא פורח במגוון גדול של צבעים כמו אדום, אדום-לבן, לבן, סגול, בורודו- כצבע היין, וגוונים של ורוד.
הפריחה נמשכת כמה שבועות, עד להופעת גל חדש של פריחה, לאורך כל ימות השנה. העונות המוצלחת ביותר הן עונות המעבר – אביב וסתיו.
יש זנים משתפלים ויש זנים זקופים. יש גם גרניום שהוא צמח תבלין, גרניום לימוני או בשם העממי “עטר למון” [יש לו הרבה שמות – פלרגון חריף, גרניום רפואי]. גרניום לימוני בעל כושר צימוח נמרץ, לא גבוה במיוחד אבל יכול תוך שנה- שנתיים לכסות שטח גדול. גרניום לימוני פורח בעיקר באביב עם שפע של פרחים סגולים ומתאים גם לגינת צל. מתאים מאוד לתה ולהכנת מאכלים כמו אורז.

גרניום זוחל
טיפול בגרניום

גידול גרניום זהה למעט אולי העובדה שכאשר הצמח “נופל” באדנית, קשה לנו לגזום ולהגיע לכל מקום שיש פריחה נבולה ולכן עם תום גל הפריחה אפשר לגזום קלות.
גרניום יצמח גם בשמש מלאה וגם במפנה מזרחי או דרומי. במפנה צפוני, אין מספיק שמש ולכן לא מומלץ לשתול אותו.
בשיא הקיץ, כמו כולנו הצמח סובל מהחום והלחות, אל חשש לקראת הסתיו תתחדש הפריחה. ניתן לשתול אותו באדנית (מעדיף מיכלים עמוקים), או בגינה.
השקיה צנועה אך סדירה. חשוב לא להפריז בעודף מים שיגרום לריקבון. מומלץ אפילו קצת ליבש את הצמח בין השקיה להשקיה.

למעשה רוב התמותה של גרניום בגינות ובאדניות נובע מעודף מים ולא מחוסר, בחודשים החמים (יולי ואוגוסט) צמחים מטבעם יודעים להתגונן מחום על ידי סגירת פיוניות. פיוניות עובדות כמו דלתות ומכניסות דלק לצמח. רוב האנשים חושבים שבגלל שחם צריך לתת יותר מים, למעשה נוצר עודף מים בבית השורשים ואין אידוי של המים ע”י הצמח.
גרניום גדל בכל סוגי קרקעות, ואם תדשנו אותו תדיר תקבלו ממנו שפע פריחה.
אסור לגזום גיזום עמוק בתקופה החמה. במיוחד רגישים לגיזום הזנים הזקופים שמהר מאוד נתקפים בנקודת הגיזום על ידי פטריה ונרקבים. יחד עם זאת רצוי וחובה להוריד את הפרחים הנבולים ולהוריד עלים נבולים. הניקיון של הצמח חשוב מאוד. למי שיש אדנית עם צמח “נופל” כדאי לוודא שהפריחה הנובלת לא תיפול על מרפסת של שכן עצבני. נשירת הפרחים, כמו כל נשירה איננה מזיקה אבל יכולה להפריע לשכנות טובה.

סוגי גרניום נפוצים

בארץ יש כ־8 מיני בר של גרניום (Geranium) ולא מעט מינים מתורבתים של פלרגון (גרניום), המונים מאות זנים שונים ההולכים ונוספים מדי שנה. צמחי גרניום המוכרים לנו מגינות הנוי הם פרי הכלאות בין זנים רבים ואולי גם בין מינים שונים.

גרניום זוחל או פלרגון תריסני מצמיח גבעולים שרועים ופורחים בשפע בפרחים ריקים או בעלי כותרת כפולה בשלל צבעים: לבן, ורוד, סגול, אדום, ארגמן, דו-צבע וגוונים נוספים. מין זה מתאים ביותר לגידול באדניות מרפסת ו/או במכלים תלויים. כדי להיות במיטבו זקוק הצמח לשפע של אור, למידות חום גבוהות יחסית וללחות אויר נמוכה ביום ולקרירות בלילה (באביב ובסתיו הוא נראה במיטבו).

גרניום זקוף או פלרגון מצוייר הוא מין שכיח נוסף בגינון הישראלי. להבדיל מהזנים השרועים המכונים כאמור גרניום זוחל. לגרניום זקוף יש עלים מעוגלים ודמויי לב בבסיסם, צבעם ירוק עם ציור של טבעת כהה.
גרניום זקוף פורח בצבעים רבים: לבן, ורוד, אדום, סלמון, ארגמן או מעורב. הפריחה נמשכת תקופה ארוכה, מתחילת האביב ועד החורף, אך כשחם מאוד הפריחה הקיצית דלה.

גרניום צרפתי

המין המפואר ביותר של צמחים אלה קרוי גרניום צרפתי. צמחים אלה פורחים במשך תקופה קצרה יחסית, בסוף האביב ובתחילת הקיץ, אך פרחיהם המצויצים והגדולים בצבעי השני הארגמן, הוורוד והלבן הם כה מרשימים, עד שכדאי בהחלט לגדל אותם. כאשר שותלים אותם בחוץ בערוגה הם מגיעים לגובה מטר ויותר. גרניום צרפתי יחזיק בתנאי אור חלקי ולא קרינת שמש ישירה.

מין נוסף ומלבב הוא גרניום כנפי מלאך, עם פרחים קטנטנים סגולים ועלווה עשירה וצפופה, מין זה גדל לצורת כרית ולכן מומלץ לשתילה גם באדניות או עציצים תלויים וגם בערוגה או עציץ.
זן זה מתאים לשתילה גם בשמש מלאה.

בנוסף להיותו צמח אדנית לגרניום שימושים רבים בתחומים שונים כמו בקוסמטיקה ,רפואה ובישול. בקוסמטיקה קיימים מוצרי טיפוח לגוף כגון בשמים וקרמים לגוף.
בתחום הרפואה שמן ארומטי מגרניום מקל על טחורים, אנטי דלקתי ואנטי דכאוני, מחזק את המערכת החיסונית, מאזן פעילות הורמונאלית ועוד.
בבישול ניתן לחלוט עלים של גרניום לימוני לתה ומקבלים טעם וניחוח של לימון. תה הגרניום עוזר ביצירת חלב לנשים מניקות בנוסף ניתן להכין עם עלי הגרניום ריבות, ממולאים וקינוחים וכמובן לקשט את השולחן בפרחים היפים.

גרניום לימוני בזוקה

דילוג לתוכן