fbpx דילוג לתוכן

ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו!

עגלת קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

חילזונות וחשופיות

Notfound
כל שנה אותו הסיפור. עם רדת הגשמים הראשונים מתעוררים חילזונות, חשופיות ושבלולים קטנים מתרדמת הקיץ ומתחילים לכלות כל מה שעומד בדרכם. גינת הירק שרק נשתלה לאחרונה לא תשרוד מתקפה שכזו.
אז מה עושים?

הכרות חלקלקה:
בעיקרון, השם שבלול הוא שם שמשתמשים בו לכנות חילזון וזאת בגלל הצורה הספיראלית של בית החילזון (ברלה הוא גם כינוי שקיים אצל ילדים).
חילזון (וגם חשופיות ) פעילים בעיקר בעונת הגשמים ובאזורים בעלי לחות גבוהה. הם צמחונים וניזונים בעיקר מרקבובית, מחומר צמחי מת, צמחים צעירים בעלי רקמות רכות, עלווה עסיסית (סוקולנטים), גבעולים, פירות, פטריות ואצות. הם אומנם יצורים פשוטים מאוד אך נראה שמערכת העיכול שלהם אינה יודעת שובע והם יכולים לכלות בלילה אחד צמחים צעירים או צמח ממש טעים של פטוניה.
בקיץ הם מתמקמים בפינה מוצלת, מתחת לצמחים ועציצים או אפילו בתוך האדמה, סוגרים את פתח הקונכייה שלהם עם קרום דק ונכנסים לשנת יופי קיצית.

לא די לזרוק את החילזון לגינת השכנים. החלזונות ניחנו בחוש התבייתות מפותח ויחזרו לחלקה המוכרת בה הם נולדו. קצב התקדמות החילזון נע עד 48 מטר בשעה (!) אז תעשו את החשבון...

אז מה עושים?
איסוף ידני היא ללא ספק הדרך הזולה, הסביבתית וההומאנית ביותר ל הדברת חלזונות- תוך יום-יומיים כבר ניתן להבחין בשינוי. האיסוף יתבצע מידי יום בשעות הערב המוקדמות – כי אז הם יוצאים בהמוניהם.
העזרו בפנס, כפפות, מגרפה ויאה. יש לרכז את הפרטים צעירים ובוגרים במיכל סגור אך נושם ולפנותם לריאה ירוקה – רחוקה מהגינה של השכן. חזרו על הפעולה מספר פעמים עד כי תחושו בהבדל. סילוק פרטים צעירים בטרם הגיעו לבגרות והטילו ביצים, אפקטיבית למניעת התרבות והתקיימות של הדור הבא, וכן מסייעת בדילול משמעותי של האוכלוסייה הקיימת למשך זמן.

בירה (או כל דבר עם שמרים) - פיזור של כלים עם בירה ברחבי הגינה מושכים חלזונות ואלו טובעים בם. חובבי הגינון שלא רוצים לפגוע בחלזונות יכולים לבנות מלכודות איסוף כאלו ואחרות. הפשוטה שבהן היא הצבת עציץ הפוך עם פתח כניסה, אשר ישמש כמקום מסתור בשעות היום ובלילה "מזללה" – כפיתיון נשתמש במזון חתולים וקליפות הדרים אשר נמצאו כיעילים. כל שנותר הוא להרחיקם.

פס נחושת – הרחקה נקודתית
מסתבר שחלזונות רגישים לנחושת. בשעה שגופם נוגע בנחושת, היא מעבירה להם זרם חשמל נמוך ואלו נרתעים לאחור. תיחום מנבטות, ערוגות ועציצים בפס נחושת דק (כ-3 ס"מ רוחב) יספק לגידולים הגנה מבלי שפגענו בחלזונות ו\או הפרנו איזון אקולוגי.

הדברה טבעית
בטבע קיים שיווי משקל בין היצורים השונים, ולכל מזיק בגן יש אויב. ציפורים, לטאות, קיפודים, צפרדעים, נדלים, תרנגולות, ברווזים וצבים שומרים על האיזון הטיבעי ומסייעים בצמצום האוכלוסייה של חלזונות או חשופית בגינה.

מתמודדים במחשבה תחילה
בשנים עברו בחרנו בדרך הקלה (וגם קלת הדעת) וסילקנו את החלזונות עם "מתזון" – רעל בצורה של פיתיון גרגירי אשר מבטיח כי לאחר יומיים יוותרו רק קונכיות ריקות ורגשות אשם.
עם המודעות ההולכת וגדלה כלפי הסביבה ובכדי להבטיח את עתיד ילדינו, על הפרט לשאת באחריות ולמצוא שיטות ידידותיות יותר לסילוק חלזונות מהגינה.

שימרו על הסביבה! שינוי גדול מתחיל בקטן.
דילוג לתוכן