fbpx דילוג לתוכן דילוג לתוכן

שמן זית וממרחים של משק אחיה למכירה גם באתר

עגלת קניות

אין מוצרים בסל הקניות.

שיקולים לבחירת עץ לגינה

Notfound

בחירת עצים לגינה פרטית היא משמעותית מאחר שהעץ מהווה את השלד העיצובי המרכזי בתוך תוכנית הנוף.

עץ קובע את כמות הצל בגינה ואת השתלבות הגינה במרחב.

בין אם מדובר על עצי נוי לגינה פרטית, עץ קטן לגינה, עץ דקל לגינה או עץ פרי, גובהו, נפח עלוותו, צבעי הפריחה ושלכת משפיעים על הרגשתנו בגינה לאורך השנה ולמיקרו האקלים הנוצר בסביבתם השפעה רבה על מראהו הסופי של הגינה הפרטית.
עצים חיים המון זמן, למעשה מראם הבוגר יתקבל רק 10-15 שנים מהשתילה. שיחים, דשא, צמחים רב שנתיים או צמחים עונתיים ניתן להחליף אם טעינו בבחירה או שהם לא לטעמנו.
בעצים, זה קצת בעייתי יותר, לכן בחירה נכונה של עץ לגינה תגרום לנו להנאה ולשימוש לשנים רבות.

 

צרכים ורצונות

ראשית, נשאל את עצמנו איזה עץ אנחנו רוצים – עץ פרי או עץ נוי לגינה.

עצי פרי לגינה פופולריים הם עצי הדר – עץ לימון, עץ תפוז, עץ קלמנטינה, עץ פומלית ועץ פומלה. עצי הדר גדלים נפלא ברוב באדמות. אחריהם באים עצי פרי טרופיים כמו עץ אבוקדו, עץ ליצ’י, עץ אנונה או עץ מנגו, ואחריהם עצי פרי לגינה נשירים דוגמת שזיף, עץ תאנה, עץ גויאבה או עץ אפרסמון. למרות היתרונות הברורים של עץ פרי לגינה , גם עץ נוי חשיבות גדולה בגינה שלנו. הראשון שבהם הוא צל והורדת הטמפרטורה בגינה בחודשי הקיץ החמים, והשני הוא הערך האסתטי של עץ נוי יכולים בגינה – פריחה יפה, הצללה, הגנה מרוחות, הסתרה ופרטיות, שלכת או מופע פיסולי מעניין.

מרכיבים הסביבתיים בגינה:
חשוב לקחת בחשבון איך יראה העץ בבגרותו ולהיערך לפי פוטנציאל הגידול שלו לפי גודל הגינה. שוב פעם נזכיר – עץ מתפתח במשך עשרות שנים ויכול להאמיר לגובה ורוחב של עד 20 מטר.

התפתחות מערכת שורשים תקינה והתרחבות גזע הם גורם חשוב נוסף לשמירה על בריאות ונראות העץ לטווח הארוך.
לכן לפני שתילת עץ לגינה יש לבדוק מיקום צינורות אינסטלציה, חומות, מבנים ושבילים בסמוך למקום השתילה. לדוגמה ריצוף ועצים זה כמו מים ושמן – יש עצים שהגזע או השורשים עלולים להפריע או לפגוע בריצוף.
יש עצים שהפרחים או הפרי שלהם עלול ללכלך ויש עצים שמורידים כמות גדולה מאוד של עלים לאורך כל השנה ולא בזמן קצוב (כמו בסתיו).

התאמה אזורית – כל עץ צריך את התנאים האידיאליים שמתאימים לו כדי לגדול ולשגשג. יש עצים שמתפתחים יפה באזור חם ואילו אחרים יעדיפו אזור קריר יותר.
בארץ יש סוגים רבים ושונים של אדמה אז נתייחס לנושא זה בהכללה ונבחן התאמה של עץ לקרקע מלוחה, קרקע גירית וסוגים של אדמה קלה ומחלחלת מול אדמה כבדה שמחזיקה מים לאורך זמן.

 

מה הייעוד?

אחרי שהכרנו את השטח, נבין מה הייעוד של העץ יהיה:

האם נבחר בעץ שישמש להצללה? עץ עושה צל ומוריד את הטמפרטורה בסביבתו. מצד שני, אם נרצה בגינה צמחים לשמש ישירה, צל שנוצר על ידי עץ עלול לפגוע בהתפתחותם אז צריך לקחת בחשבון גם את כיוון השמש ביחס לגינה או למרפסת.

עץ המיועד למיסוך צריך להיות עם עלווה צפופה ובעל מאפיינים וצורה מתאימים כדי לשמש כגדר חיה או חוצץ.
באמצעות עצים מתאימים ניתן להסתיר מפגעים אסתטיים כמו שכנים או את הרחוב עצמו ובכך לשמור על פרטיות בגינה ובבית. בחירה נכונה בעץ בעל אופי מתאים תמנע גם צורך בתחזוקה רבה יותר לאורך השנים.

 

מאפייני נוי ייחודיים – עצים ממינים וזנים שונים נבדלים זה מזה במראה ובתכונות שלהם:

  • צורת נוף – לכל עץ יש מאפייני צימוח האופייניים לו ועלינו לשקול היטב ולתכנן כך שצורת הצימוח תתאים למיקומו של עץ לגינה – פירמידלית, צרה, עגולה, סוככנית, בכותית, כיפתית, מבודרת או סגלגלה.
  • צבעי שלכת – השלכת מרשימה בצבעיה ומהווה אלמנט אסתטי משמעותי ומרשים בגינה. לשלכת יש יתרונות – שתילה של פרחי חורף בגינה שייהנו משמש חורפית וגם התחדשות עלים חדשים על העץ לקראת העונה החמה.
  • האם בעינינו השלכת היא קישוט של הטבע או סתם לכלוך?
  • פריחה – לעצים רבים מופעי פריחה שיפארו את הגינה שלנו במשך שבועות ואף חודשים. האם פריחת העץ משמעותית מבחינת צורה, צבע, גודל, עוצמת הפריחה והאם היא בכלל מלכלכת יותר ממועילה.
  • פרי – האם העץ חונט פירות ואיך הם נראים מבחינת צורה, גודל, וצבע. האם הפירות אכילים? האם הם מפיצים ריח? האם הם מושכים חרקים ובעלי כנף?
  • גודל העץ – האם אנחנו מחפשים עצים קטנים לגינה או בכלל העץ יגדל להיות בינוני או גדול? עץ שקונים במשתלה הוא בן מספר שנים בודדות, כשיתבגר יגיע לממדים שונים בתכלית עם חלוף השנים. יש לחשוב לטווח הארוך כשמחליטים לנטוע עץ!

כשבוחרים את העץ לפי הטעם האישי, מעבר לכל השיקולים הטכניים והפרקטים, יש לקחת בחשבון גם את אופי הגינה. כמובן שהמטרה הראשונה של העץ היא לשדרג את הגינה כראות עינינו.
חשוב לבחור עץ יפה ונעים שמשתלב עם הסגנון של שאר הצמחים בגינה ומתקשר לעיצוב הגינה ולעיצוב של הבית עצמו.

איזה אופי מנסים ליצור? באופי ישראלי המדמה חורש טבעי? גינה טרופית או בכלל מסלעה?
האם יש בעלי חיים בחצר או האם אנחנו מעוניינים למשוך בעלי חיים כמו דבורים, פרפרים ובעלי כנף?

יש לקחת בחשבון גם את רמת התחזוקה של הגינה בעתיד והאם אתם, בעלי הגינה, מתכוונים לטפל ולתחזק את הגינה בעצמם, ברמה גבוהה או מועטה, או שגנן יבוא לטפל בגינה באופן שוטף?
שימו לב שעצים מגיעים במגוון רחב ביותר מבחינה אסתטית, ותוכלו לבחור מבין אפשרויות שונות של צבע, צורה, פריחה, פרי, ועוד.

דילוג לתוכן